Előadók

A ,,Tudatos élet“ (,,Žiť Vedomo“) konferencián inspirálnak minket az előadók és szakértők az egészségügy, egészséges életmód, hulladékmentesség, egészségtámogatás és Zero Waste területekből.

254 total views, 1 views today

Diana Kušická pracuje v rodinnom biovinárstve od jeho vzniku. Ekologickým prístupom k pestovaniu hrozna prispievajú k udržovaniu vyváženej kultúrnej krajiny a vytvárajú podmienky pre prosperitu vidieka. Hlavnou motiváciou je čistý, zdravotne nezávadný produkt - biovíno, ktoré má svoj charakter. Počas prednášky nám vysvetlí, ako môžeme vhodným hospodárením prispieť k ochrane pôdy a zabezpečiť tak pestovanie zdravých plodín nevyhnutných pre náš život a ako súvisí pôda so zdravím našich detí.

Lucia Olívia Ďurčová je ekologička, enviromentálna špecialistka, projektová manažérka. Pôsobí v občianskom združení Za našu vodu. Jej záujmami sú hlavne ekológia, smart city koncepty zamerané na obnoviteľné zdroje a ochranu životného prostredia. Témy, ktoré ju vždy fascinovali. Je dôležité uvedomovať si naše dopady sociálne, ekologické,ekonomické ako aj našu zodpovednosť za stav našej planéty ako vyzerá dnes. Voda je súčasťou nás všetkých, bola tu pred nami milióny rokov, pochádza z nej život, je súčasťou nás samých a potrebujeme ju.

Zuzana Hamranová je súčasťou organizačného tímu festivalu Permakultúra v meste, ktorý organizuje organizácia Peramkultúra SK. Pred 2 rokmi absolvovala svoj prvý úvodný kurz permakultúry a minulý rok úplný kurz permakultúrneho dizajnu. Permakultúre ako takej sa ale venuje už dlhšiu dobu a snaží sa v každodennom živote fungovať podľa jej princípov. V prednáške nám priblíži všetko ohľadom projektovania svojho zdravia v prírode a poukáže na tradíciu permakultúry, ako jednu z možných riešení na dosiahnutie harmónie medzi človekom a prírodou. Prozpráva nám o tom, aké je uplatnenie permakultúry, aké má výhody na zdravie, a ako ju môžme aplikovať v meste či na dedine.

Petra Vadovičová je autorka a odborná garantka projektu „Zdravýživka pre všetkých". Popritom je certifikovaným poradcom Nutri a.s. a zakladateľka Únie odborníkov vo výžive a podporovateľov zdravého životného štýlu o.z. V tejto prednáške sa dozviete o faktoch ukrytých v produktoch každodennej spotreby a kde všade je ukryté nebezpečenstvo pre zdravie. Budeme sa inšpirovať ako zmeniť svoje nákupné správanie v prospech kvality života.

Veronika Repková je zakladateľkou bylinného sprievodcu - projektu HERBÁRIUM, grafická aj permakultúrna dizajnérka, podporujúca ekologické projekty, farmársko-remeselnícke trhy, tvorivosť, sebestačnosť a blízkosť k prírode. V prednáške predstaví svoj spôsob, ako navrátiť telu späť schopnosť samoliečby s podporou bylinných pomocníkov a zároveň nezasahovať do vývoja imunity chemickou cestou. Priblíži nám ako a kde všade nás môžu bylinky sprevádzať počas celého života a ako je možné svoje telo, kúpelňu a kuchyňu zbaviť chémie.

Zdenka Havettová je zakladateľka projektu Ide o Tvoje zdravie, členka asociácie výživových poradcov a dborníčka v oblasti výživy. Prednáša na seminároch o výžive a zdravom životnom štýle. Pomohla stovkám ľudí pri rôznych ťažkostiach s trávením, alergiami a redukciou hmotnosti. V prednáške sa bude venovať ako to čo jeme, ovplyvňuje naše zdravie a vnútorné pohodlie. Ktoré sú tie najčastejšie mýty a omyly v stravovaní? Čo je zdravá strava? Kedy je nesprávne pripravená zelenina škodlivá? Aké sú príznaky na tele vyplývajúce zo zlého stravovania, ktoré potraviny nás zaťažujú, vyživujú?

Jaroslav Blaško je autorom projektu ,,Požičaná planéta” a autorom knihy ,,Cesty za tichom”. Svoje aktivity venuje osvete a informovanosti problému spôsobeného človekom v prírode zameranej na vodný ekosystém. Venuje sa potápaniu, fotografovaniu. Je scenárista, kameraman a režisér filmov, ktoré získali množstvo ocenení. Ktoré sú tie najčastejšie omyly nadmerného konzumu modernej doby? Ako to vplýva na ochranu životného prostredia a nášho zdravia? Ako žiť život tak, aby sme neohrozovali existenciu budúcich generácií? Odpovede na tieto otázky budeme hľadať spoločne s Jaroslavom Blaškom.

Branislav Moňok sa téme odpadov venuje už viac než 20 rokov. Je prednášateľ, školiteľ a autor mnohých odborných publikácií a štúdií o nakladaní s biologickými odpadmi, kompostovaní, triedení odpadov a predchádzaní ich vzniku. Na prvý pohľad sa môže zdať myšlienka „nulového odpadu“, ako utopický sen V skutočnosti je však tento cieľ nielen dosiahnuteľný, ale v dnešnej dobe už priam nevyhnutný. V čom sa skrýva popularita hnutia „nulového odpadu“ a aké výhody so sebou prináša sa dozviete počas prednášky Branislava Moňoka,ktorého trojčlenná domácnosť už niekoľko rokov vyprodukuje maximálne 8kg odpadu za rok.

Katarína Kretter pracuje v OZV ENVI - PAK, kde má na starosti marketing, internú a externú komunikáciu, vzdelávacie projekty pre verejnosť a zároveň je i hovorkyňou spoločnosti. Hoci v rôznych prieskumoch obyvatelia Slovenska deklarujú, že odpad zo svojich domácností triedia, analýzy hovoria, že na skládkach ho končí až 77 percent, vrátane komodít, ktoré tam nemajú čo robiť. V prednáške sa dozviete o tom ako správne odpad triediť, prečo je to dôležité a pritom veľmi jednoduché.

Silvia Kuzmová je spoluzakladateľka projektu, lektorka kurzov výživa detí, tehotných a dojčiacich žien. Jej špecializáciou je prevencia a udržiavanie zdravia stravou ako i prírodnými doplnkami výživy. Počas prednášky nám porozpráva o tom, ako môžeme stravou prispieť k nášmu zdraviu a zároveň k bezodpadovosti. Vysvetlí ako a prečo variť zo základných surovín a ako vyuziť dary prírody pre zdravie a pritom podporovať bezodpadovosť. Zameria sa tiež na komunitný charakter nakupovania ako nástroj podpory zdravia, ekológie a trvaloudržateľného rozvoja.

Andrea Richardson je prvá slovenská blogerka, ktorá píše o minimalizme a je vášnivá propagátorka vedomého života bez konzumu. V prednáške sa zameria na základné princípy minimalizmu v bývaní, prečo je organizácia neporiadku len strata peňazí, a ako naše prostredie nepriamo ovplyvňuje stav našej mysle. Dozviete sa, ako zvládnuť chaos doma a získať viac času pre svoje deti. Je menej naozaj viac, a ako to docieliť?

Petra Slezáková je zakladateľkou úspešného blogu Zero Waste Slovakia. Aktívne žije štýlom zero waste, čiže sa snaží neprodukovať žiaden odpad. Počas prednášky nám prezradí konkrétne triky a tipy, ako riešiť problémy každodenného života v znamení nulového odpadu v podmienkach slovenskej domácnosti, aj to, kde nakupovať, ako sa vyhýbať odpadom, a čo všetko pre to môžeme urobiť.

Je zakladateľkou a hnacou silou hnutia Zero Waste Austria. Predstaví nám, ako zaviedla jednoduché a pritom konkrétne kroky podporujúce bezodpadový životný štýl v podmienkach Rakúska. Predstaví nám možnosti, kde všade sa dá využívať myšlienka nulového odpadu v podnikaní.

Laura už počas štúdia si založila vlastnú stránku laurabaross.com a neskôr spoločnosť Design w Care. Počas prednášky nám porozpráva o svojej ceste k nulovému odpadu ako aj o využití eco produktov, prírodných a recyklovaných materiálov pri navrhovaní interierov.

Suvereno sa pohybuje na hudobnej scéne už od začiatku tohto tisícročia, čiže už má čo to za sebou. Nechýba mu pokora, nadhľad a chuť ďalej tvoriť a odovzdávať ľuďom odkaz hudbou a prispieť k pozitívnej zmene. Je umelcom, moderátorom a podporovateľ trvalo udržateľného prístupu k životu. Okrem toho, že spieva, píše, organizuje camp uvedomelých je aj otcom. Na konferencii nás bude sprevádzať na pódiu a počas diskusii.